Varför ska jag skriva träningsdagbok? Behöver jag verkligen det? Nej, men det kan utbilda dig själv och det kan höja motivationen. Vilken tjänst på nätet är i så fall bäst? Här kommer några tips efter en fråga vi fick.
Fråga:
Har ni några bra tips på hur man dokumenterar träningen?
Började använda funbeat för några månader och tyckt det varit fantastiskt att kunna se timmar för varje vecka och månad. Hur långt, olika former av träning. Men dom ska tydligen stänga ser den nu.
Tänker att det kanske går att få till i excel, men har inte riktigt dom skillsen.
Svar:
Vill du behålla träningen för dig själv kan du skriva i en vanlig kalender eller i Excel på datorn. Att skriva träningsdagbok på nätet och dela sin träning med andra är ett bra sätt att inspirera och att låta sig inspireras.
Det finns många sidor som erbjuder gratistjänster där du bland annat kan skriva tid, sträcka, utrustning, intensitet och övriga kommentarer från ditt träningspass, samt importera data från klockan. Du kan också ta fram statistik på hur du har tränat, till exempel hur många timmars löpträning det blev i maj eller många procent av den totala träningsmängden som var av en viss intensitet senaste året.
Ingen nödvändighet
För vissa kan en träningsdagbok vara ett stressmoment, mer än en inspirationskälla. Känner du så ska du absolut inte skriva träningsdagbok. Det finns även många i världseliten som inte skriver ner hur de tränar.
Jag skrev träningsdagbok tio i år i streck och gick ofta tillbaka och tittade. Eftersom jag skrev ganska noga så kunde jag göra bra analyser. Det har hjälpt mig mycket. Sedan var det en tid då jag nöjde mig med att anteckna viktiga träningspass, samt i perioder totala antalet timmar. Nuförtiden synkas träningsklockan automatiskt mot digitala tjänster så man träningsdagboken skrivs av sig själv, åtminstone de objektiva parametrarna.
RIP Funbeat
Den nätbaserade träningsdagboken Funbeat lade ner våren 2018. Jag skrev träningsdagbok på Funbeat våren 2013 till våren 2014, så all min träning fanns att läsa i detalj säsongen jag kom 25:a i Vasaloppet och vann Engelbrektsloppet. Nu är den sparad på datorn. Jag fick den äran att träffa grundarna av Funbeat i Stockholm några gånger och även designa några träningspass i samband med att de skulle släppa sin app för ett gäng år sedan.
Under flera år hade i princip alla de jag coachade Funbeat på min rekommendation (flera hade det även sedan tidigare). Det var inte den snyggaste, inte den mest moderna och inte den flashigaste träningsdagboken. Men den gjorde jobbet! Jag tycker överskådligheten och möjligheterna till att t ex snabbt se hur många rullskidmil man åkte i augusti förra året var svårslagen. Där tycker jag t ex Strava ligger långt efter, som annars är en kul app för träning.
Exportera träning
De stora sportklockstillverkarna Polar, Garmin och Suuntos tjänster Flow, Movescount och Connect är alla ganska bra. Men nackdelen där är om man byter märke eller kanske har en Garmindator på cykeln och en Polar på armen när man springer. Vill man ha en “tredje part” så finns förutom Strava även t ex
- jogg.se (fanns även skid.se tidigare). Det jag saknade men jogg.se/skid.se när jag använde det var totalstigning på passen. På de passen jag importerade från Polar kunde jag se höjdprofilen, men inte totalstigning. Hur som helst skaffade jag en stjärna för 250 kr för ett antal år sedan, en slags premiumtjänst för fler funktioner. Tjänsten fungerar dock bra även utan stjärna.
- TrainingPeaks, Där får du en överskådlig kalender samt detaljerad data för varje pass. Särskilt gillar jag att du får ut maxvärden i puls och fart för korta tidsperioder som 10 s, 30 s, 1 min och 30 min.
Min upplevelse är att allt fler (inklusive jag själv) nöjer sig med sin klockas egen träningsdagbok samt Strava för att jaga segment, ha det som ett socialt medium etc. Förutom Funbeat har även Todays Plan försvunnit, som tidigare var en stor aktör.
/Erik
Hej, jag har skid.se sedan 8 år tillbaka och är jättenöjd. Har Garmin både som cykeldator och multisportklocka och det fungerar jättebra att synka både med datorn och telefonen direkt till skid.se
Under Täning->Träningstyper->Fartangivelser kan du justera till km/h om du vill 🙂
Toppen, tack för bra input 🙂
Jag kör med en Polar v800 på armen, när jag laddar upp mina pass till Polar Flow så skickar den sedan vidare passen till både TrainingPeaks och Stava(som privata pass) utan att jag behöver göra något. Har en Polar v650 på cykeln.
Ja, det funkar kanon med nya pass. Men lyckas du automatiskt importera gamla pass från Polar till Trainingspeaks? Generellt är Trainingpeaks vassare än skid.se, men är det någon som enkelt lyckats importera alla gammal data från Funbeat och t ex Polar Flow till Trainingpeaks? Där känns det som skid.se har en fördel.